КАТАЛОГ
Статті

Протипожежні конструкції: навіщо потрібні й де встановлюються

Для захисту приміщень від руйнівного впливу полум'я в разі загоряння використовуються спеціалізовані протипожежні конструкції з певним рівнем вогнестійкості, вибір яких здійснюється в залежності від місця установки, пожежної небезпеки та навантаження. Щоб запобігти поширенню полум'я, диму і чадного газу отвори в протипожежних стінах, перекриттях і перегородках обладнують різними типами конструкцій, серед яких можна відзначити двері, вікна, перепони тощо.

Протипожежні алюмінієві конструкції – це незамінні складові пасивної протипожежної системи будівлі. Вони використовуються як всередині, так і зовні приміщень для стримування поширення вогню. Протипожежні конструкції виробляють з високоміцних вогнестійких матеріалів, оснащують спеціальною фурнітурою, герметизуючими вставками, механізмами блокування або швидкого відкриття та іншими допоміжними елементами.
Місця установки протипожежних конструкцій
Сертифіковані протипожежні конструкції в обов'язковому порядку встановлюють в:

  • ділянках переходу з коридору на сходову клітку на місці проходження евакуаційних шляхів до житлових, комерційних, виробничих приміщень;
  • окремих технічних спорудах і приміщеннях, де знаходяться електророзподільні щитки і електроуведення, у випадках, коли вони розташовані поблизу або безпосередньо всередині будівель складського, комерційного, промислового, житлового або офісного призначення;
  • приміщеннях, які відведені під зберігання легкозаймистих речовин і матеріалів, цінної власності, пального;
  • місцях пожежних виходів з внутрішніх технічних приміщень, які розташовані в підвалі або на цокольному поверсі;
  • машинних відділеннях, холах, де розташовані шахти, технологічних приміщеннях;
  • місцях, де сходові прольоти виводять на дах або горище;
  • місцях установки комунікаційних систем, інженерних комунікацій, систем вентиляції та кондиціювання.
Види протипожежних конструкцій
Найбільший попит мають вогнестійкі двері, перепони та вікна. Залежно від конструкції та характеристик визначаються їх експлуатаційні особливості.
Протипожежні двері та перепони
Протипожежні алюмінієві двері та перепони відповідно до вимог державних норм будівництва й правил пожежної безпеки України в обов'язковому порядку встановлюються будівлях виробничого, комерційного, офісного, адміністративного, складського, а також житлового призначення.

Протипожежні двері – це особлива конструкція, яка запобігає поширенню вогню всередині будівлі до моменту приїзду рятувальної пожежної служби. Не менш важливе завдання даного типу протипожежної конструкції полягає в забезпеченні безпечних умов для евакуації людей з палаючого будинку: захистити від високих температур, токсичних продуктів горіння, відкритого полум'я.

Протипожежні алюмінієві перепон – це вогнестійкі конструкції, які виступають в якості архітектурно-будівельних елементів. До них відносяться перекриття, перегородки, завіси, ворота, люки тощо.

Вогнетривкі двері та перешкоди виготовляються їх міцних вогнестійких матеріалів, які без будь-яких деформацій і пошкоджень здатні протистояти впливу вогню протягом певного відрізка часу. Виробництво протипожежних дверей і перепон регламентовано вимогами, які висуваються державною службою України з НС. Будь-яка протипожежна конструкція обов'язково повинна мати сертифікат відповідності ГОСТ, а також технічний паспорт, де детально розписані характеристики та захисні властивості.
Особливості конструкції протипожежних дверей та перешкод
Дана категорія конструкцій володіє багатошаровим корпусом. Зазвичай вона складається з двох листів холодновальцьованого алюмінію, які грають роль оболонки. Всередині знаходиться вогнетривкий ізоляційний матеріал – це можуть бути плити з особливого виду гіпсокартону або мінераловатні плити з негорючого базальтового волокна.

Двері оснащуються вогнетривкою фурнітурою, яка не деформується при екстремальному нагріванні. За способом установки антіпожежні двері бувають стандартного й прихованого монтажу. У якості механізму відмикання може використовуватися класичний замок з ключем, кодовий замок або запірна система «Антипаніка». Для більш плавного закриття двері можна оснастити довідником. Дверне полотно буває глухим або з віконцем, яке оснащується жароміцним склопакетом. Перепони в залежності від конструкції можуть бути оснащені різними типами відмикаючого механізму – відкотним, підіймальним, механічним тощо.
Призначення протипожежних дверей та перепон
Алюмінієві протипожежні конструкції призначені для установки на об'єктах, де необхідно створити безпечні умови для захисту життя людей, збереження цінного майна, стримування поширення полум'я і продуктів згоряння в разі загоряння, забезпечення ефективної системи евакуації. Конкретні місця для установки слід визначати на основі правил пожежної безпеки та норм будівництва, діючих в Україні.

Пожежобезпечні двері та перешкоди в обов'язковому порядку встановлюють всередині виробничих, складських, торгових або офісних приміщень, які знаходяться на першому поверсі житлових будинків. На об'єктах промисловості вогнетривкі двері та інші типи перегородок встановлюють на входах у внутрішні складські та підсобні приміщення, кімнати відпочинку робітників, технологічних проходах.